What would you like to find?

BEYOND OF BEAUTY

Blog

Bölgesel Yağlanma Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Farklı yaş gruplarındaki pek çok kadının sıkça şikâyetçi olduğu konulardan biri; bölgesel yağlanma problemidir. Bu durum; diyet ve egzersiz yardımıyla gitmeyen yağların, vücudun belli bir alanında birikmesi sonucu ortaya çıkmakta ve vücut şeklinin bozulmasına neden olmaktadır.

Bölgesel yağlanma probleminin en sık görüldüğü bölgeler ise şunlardır:

 • Basen
 • Karın
 • Bacak
 • Sırt

Bölgesel Yağlanma Nedenleri

Pek çok etmene bağlı olarak ortaya çıkabilen bölgesel yağlanmanın nedenleri şunlardır;

 • Genetik yatkınlık,
 • Hormonal düzensizlik,
 • Metabolizma hızının yavaş olması,
 • Günlük ihtiyacın üzerinde kalori alınması,
 • Hareketsiz yaşam tarzı,
 • Çok fazla fast food tüketilmesi,
 • Yeme düzeninin olmaması,
 • Karbonhidrat ve yağ oranı yüksek besinlerin fazla miktarda tüketilmesi,
 • Psikolojik etmenler,
 • Uyku düzeninin olmaması,
 • Vitamin eksikliği.
Bölgesel Yağlanma Nedenleri
Bölgesel Yağlanma Nedenleri

Yalnızca Fazla Kilolu Bireylerde mi Lokalleşmiş Yağlar Bulunur?

Bölgesel yağlanma sorunu yalnızca fazla kilolu bireylerde görülmez.

Bölgesel yağlanmada en önemli nokta; vücuttaki yağların nasıl ve nerelere dağıldığıdır. Bu dağılım hem sağlığı hem de estetik anlamda vücudun dışardan nasıl göründüğünü etkilemektedir.

Bilimsel çalışmalar vücudun belli bir bölgesindeki yağ oranının %25’in üzerine çıkmasının, bölgesel yağlanma sorununa işaret ettiğini göstermektedir.

Bu noktada bölgesel yağlanma probleminin dikkate alınması ve gereken önlemlerin en kısa sürede alınması gerekmektedir. Pek çok durumda belli bir bölgede toplanan yağlardan diyet ve egzersiz yardımıyla tamamen kurtulmak mümkün değildir. Bu noktada kişi bölgesel zayıflama yöntemlerine başvurmaktadır.

Ankara bölgesel zayıflama alanında hizmet sunan Dila Sayan; Batıkent bölgesel zayıflama ve Etlik Bölgesel zayıflama hizmetlerinde sektörün öncüsü konumundadır. 3 farklı son teknoloji cihaz eşliğinde sunulan bölgesel zayıflama hizmetinde danışan memnuniyeti, maddi ve manevi tüm faydaların üzerinde tutulmaktadır.

Dila Sayan merkezlerinde; bölgesel zayıflama işleminde G5 selülit masajı, magic crush ve lenf drenaj sistemleri bir arada kullanılmaktadır.

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri
Bölgesel Zayıflama Yöntemleri

Vücut Tipi ile Bölgesel Yağlanma Arasında Bir İlişki Var mıdır?

Vücut tipine bağlı olarak bölgesel yağlanma sorunun görüldüğü bölge değişiklik göstermektedir. Vücut tipi; bel ve kalça oranı kullanılarak belirlenmekte ve bu sayede vücuttaki yağların nasıl dağıldığı hakkında fikir sahibi olunmaktadır.

Vücut tipleri ise şunlardır;

Elma Tipi Bölgesel Yağlanma

Bu vücut tipinde fazla kilolar göbek çevresinde toplanmakta, kalça ve bacaklar üst gövdeye kıyasen ince kalmaktadır. Elma tipi vücut; metabolizma hastalıkları için risk taşımaktadır. Çünkü kişi kilo aldıkça göbek çevresi yağlanmakta ve tüm organlar bu bölgede bulunduğu için bireyin organ yağlanma problemiyle karşı karşıya kalma riski artmaktadır.

Armut Tipi

Armut tipi vücutta bedenin üst kısmı dar, basen ve kalça kısmı geniştir. Kişi basen ve kalça bölgesinden daha hızlı kilo alırken; bel ve çevresi daha yavaş yağlanır. Dolayısıyla üst gövdesi daha zayıf kalır.

Bölgesel Zayıflama Önce ve Sonrası
Bölgesel Zayıflama Önce ve Sonrası

Kum Saati Tipi

Bu vücut tipinde bel bölgesi ince; omuz ve kalçalar geniştir. Kum saati vücut tipi kilonun orantılı olarak alınıp verildiği vücut şeklidir. Bu nedenle kişi bölgesel yağlanma sorunu yaşanmamaktadır.

Cetvel Tipi

Cetvel tipi; omuz basen genişliğinin aynı oranda olduğu ve bel oyuntusunun çok belirgin olmadığı vücut tipidir.

Türkiye’de en sık görülen vücut tipi elma ve armut vücut tipleridir. Her vücut tipinin yağlanma şekli farklı olduğundan zayıflama şekillerinde de farklı yöntemler uygulanması gerekmektedir.

Kişinin bir beslenme uzmanı eşliğinde vücut tipine uygun bir beslenme düzeni geliştirmesi ve süreç içinde öğrenmiş olduğu sağlıklı yaşam uygulamalarını bir rutin haline getirmesi gerekmektedir.

Bazı durumlarda kişi nasıl bir diyet ve egzersiz programı yaparsa yapsın bölgesel yağlanma probleminden tamamen kurtulamamaktadır. Bu noktada kişinin farklı sistemlerin bir araya geldiği bölgesel incelme uygulamalarından destek alarak dilediği görünüme kavuşması mümkündür.

Bölgesel İncelme Uygulamaları
Bölgesel İncelme Uygulamaları

Bölgesel İncelme Uygulamalarının Önemi Nedir?

Bölgesel yağlanma problemi; kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemekte ve çoğu zaman birey sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmış olmasına rağmen sorun tamamen çözülememektedir.

Bu noktada kişinin beslenme alışkanlıklarına ve yaşam tarzına dikkat ederken bir yandan da bölgesel zayıflama uygulamasına girmesi faydasına olacaktır.

Etlik ve Batıkent bölgesel zayıflama hizmeti sunan Dila Sayan merkezlerinde; G5 selülit masajı, magic crush ve lenf drenaj işlemleri bir arada uygulanmakta ve 2. Seanstan itibaren incelme ve sıkılaşma gözlemlenmektedir.

Kişinin vücut tipine ve ihtiyaçlarına uygun bir işlem programı hazırlanması adına ön görüşmelerde diyetisyen eşliğinde ücretsiz vücut analizi yapılmakta ve kişiye en uygun program hazırlanmaktadır.

Haftada 1 kez olmak üzere toplamda 10 seans süren bölgesel zayıflama işlemi hakkında detaylı bilgi almak için 0850 309 1919 numaralı hat üzerinden bizimle iletişime geçebilir veya merkezlerimize ücretsiz ön görüşme için gelebilirsiniz.

Benzer bir içeriğe sahip olan “Ankara Bölgesel Zayıflama Uygulamaları ve Fiyatları” yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir